wtorek, 12 marca 2013

Modne nogi, czyli po co kobietom spodnie ?


No właśnie, po co?Kobiety kojarzą się zwykle ze spódniczkami i sukienkami, zwłaszcza jeśli upodobanie kobiet do określonego rodzaju odzieży ma określić mężczyzna. Ten rodzaj już tak ma, natomiast my same możemy mieć w tej kwestii zupełnie odmienną opinię . Nie znam kobiety, która nie nosiłaby spodni.Ja nie wyobrażam sobie bez nich życia :) Nawet największe miłośniczki spódnic, spódniczek, sukieneczek posiadają w swojej szafie przynajmniej jedną parę spodni, niekoniecznie jeansów. Spodnie, ten jakże męski element garderoby, już od dawna w kobiecej szafie zagościł na dobre - nie bez problemów oczywiście, bo taki wynalazek nie od razu znalazł zrozumienie w "świecie cywilizowanym" . Spodnie od dawien dawna znano w Azji, gdzie jak wiadomo, przeważały ludy koczownicze, i dwie węższe nogawki były dużo praktyczniejsze podczas szybkiego przemieszczania się, niż jedna szeroka i plącząca się między stopami . W Europie spodnie były uważane za "barbarzyńskie" , do czasu, aż średniowieczni rycerze logicznie uznali, że jednak do jazdy konnej tuniki są mało praktyczne. Spodnie , przyjęte do europejskiej kultury odzieżowej, stały się wtedy mocną granicą między światem męskim i żeńskim.Wiadomo- kobieta nie rycerz, ma pięknie wyglądać, a nie myśleć o praktyczności stroju. Do przełomu doszło dopiero w XIX wieku, kiedy to mocno ruszył ruch feministyczny. Jego słynna działaczka, Amelia Bloomer, mocno walczyła o prawo kobiet do noszenia spodni- ciężko teraz nawet pomyśleć o tym, że kobiety musiały walczyc o prawo do noszenia tego, co im się podoba . Pierwsze spodnie damskie zaprojektowała Elizabeth Smith Miller, były to tzw. bloomersy, od nazwiska wspomnianej już Amelii Bloomer, która to jako pierwsza je nosiła. W roku 1909 Paul Poiret zaprojektował europejskie haremki , ciągle jednak spodnie damskie były noszone pod krótką (do kolan! ) spódnicą, lub tuniką, i w zasadzie dopuszczalne były tylko jako strój sportowy.
źródło: fashion.people.com.cn
źródło: info-moda.pl
 www.glamourdaze.com
kadr z filmu "Downtown Abbey", źródło  info.asmarainc.com 
źródło : blog.bikeleague.org
 
Jak mówi przysłowie, gdy kota nie ma, myszy harcują - prawdziwą rewolucję spodniową przyniosła pierwsza wojna światowa. Mężczyźni ruszyli na fronty, kobiety musiały zająć się życiem codziennym, a nie byciem piękną i "wizualnie atrakcyjną", i kobiece spodnie stały się poprawne politycznie. Nawet sama Coco Chanel, która uważała, że kobiecie spodnie nie przystoją, wykorzystała płótno żaglowe, aby stworzyć strój idealny na plażę podczas wypoczynku w Deauville.
Inna ikona ówczesnego (i nie tylko )kina, Katharine Hepburn, również w zwykłym, codziennym życiu stawiała na wygodę - jako osoba prywatna w sukni wystąpiła tylko raz, na swoim ślubie.
www.moda-cafe.pl
Coco Chanel podczas wypoczynku w Deauville.
Katharine Hepburn , źródło :
meggomania.blogspot.com
Kolejnym punktem zwrotnym było załamanie się europejskiej gospodarki po drugiej wojnie światowej- w Ameryce wtedy triumfowały jeansy,które bardzo szybko zadomowiły się również na Starym Kontynencie. Spodnie stały się oficjalnym kobiecym strojem i można było bez obaw wymyślać wszelkie wariacje na ich temat. Zaczęły się pojawiać różne wariacje, modele, fasony, długości i punkt zawieszenia ;). 
lata 50te to modna wtedy i wracająca obecnie długość "capri"
Brigitte Bardot , źródło www.montsemfmoda.com

lata 60te to Yves Saint Laurent i jego le smoking  - na kultowej już fotografii autorstwa Helmuta Newtona

 źródło: www.listal.com
 lata 70te to gorączka "hot pants" - króciótkich spodenek, były dopuszczalne wszędzie, kobiety zakładały je nawet do biur!
źródło: www.tumblr.com
kolejny przełom - rok 1995 i pokaz Highland Rape  - kontrowersyjny wizjoner, niedościgniony mistrz tworzenia Alexander McQueen rzucił świat na kolana, proponując biodrówki, bez których zapewne obecnie mało która kobieta mogłaby się obejść ;)

Kobiece spodnie pojawiały się w wersjach różnych - od zwykłych, gładkich, klasycznych, po coraz bardziej szalone w formie i kolorze. Od jakiegoś czasu wiodącym trendem w modzie są spodnie wzorzyste- nie jest  istotne, co na nich mamy namalowane, wyhaftowane lub nadrukowane, ważne, by rzucało się w oczy. Takie właśnie pstrokatości na nadchodzący sezon można zaobserwować w kolekcjach:
-Isabel Marant
źródło: www.lyst.com
źródło: www.denimblog.com
źródło: www.gorodmod.com
-Balmain 


  żródło: www.tumblr.com

Wzorów i fasonów proponowanych jest mnóstwo, spodnie wzorzyste można świetnie wykorzystać do maskowania defektów sylwetki, wystarczy wybrać odpowiedni wzór (pamiętajcie, pionowe paseczki wyszczuplają ;)  )i choć niektórzy wieszczą odejście w zapomnienie "pstrokatych" spodni, jedno jest pewne- kolorowe nogi jeszcze trochę nam potowarzyszą :D. 
Tyle historii i małego wstępu, następne posty będą o tym, jak my przystosowałyśmy wzorzyste spodnie do naszych upodobań i gustów , tak więc zapraszamy  :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz